Reflü Hastalığı Nedir? Reflü Diyeti ve Reflü Diyet Listesi

Bu yazımda, Reflü Hastalığı Nedir? Reflü Diyeti ve Reflü Diyet Listesi konusu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Sindirim sistemi ağızdan alınan besinlerin alındıktan sonra sindirim kanalında ilerlemesi ile birlikte aşama aşama karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve protein olarak yapı taşlarına ayrılarak barsaklardan emildiği en temel ve önemli yapılarımızdandır. Peki, ilk önce Reflü Hastalığı nedir?

Reflü Hastalığı Nedir?

Reflü (özefajit), mideye giden besinlerin tekrar geri dönerek yemek borusuna doğru ilerlemesi ve kaçması ile birlikte özefagus mukozasında tahriş oluşması ve bunun ülsere sebep olması olarak bilinir. En tahriş ettiği bölge özefagusun alt kısmıdır. Bu hastalık toplumumuzda çok sık görülmektedir. Oranı neredeyse 10 kişiden 4 ünde rastlanmaktadır ve bu yüksek bir orandır. Reflü hastalığı genellikle ilaç ile tedavi edilir ve kontrol altına alınır. Ama bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. Bu hastalık çok şiddetli görüldüğünde yaşam kalitenizi büyük oranda düşürür. Hastaların sürekli öksürük şikayeti ile uyuyamaması sabah yorgun ve halsiz bir şekilde güne başlamasına yol açar. Bu hastalık yüzünden mideden gaz çıkışı ve ağızdan gelen kötü koku ile sosyal hayat kötü etkilenebilir. Reflü hastalığı nedir sorusundan sonra, peki, reflü hastalığı belirtileri nelerdir?

Reflü Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Reflü hastalığı belirtileri arasında en önemlisi yemekten sonra görülen midede yanma hissidir. Genelde ise yemek bittikten 30-60 dakika içinde hissedilir ve yatıp uzanma ile birlikte artış gösterir. Tipik belirtiler arasında midede yanma hissi, sürekli hıçkırık, astım, ses kısıklığı, ağız kokusu, dişlerde mine kaybı, öksürük, zatürre ve göğüs ağrısı yer almaktadır. Acı, ekşi mide içeriğinin kendiliğinden ağıza doğru gelmesi ile de belirti verebilir. Kusma veya bulantı olmadan yaşan bir durumdur. Bazı zamanlarda ise reflüsü olduğunu kişiler fark etmeyebilir.

Reflü Yastığı Nedir?

Sık görülen belirtiler ses kısıklığı ve öksürük gibi şikayetlerdir. Bu şikayetlerden dolayı gece yatamayan hastalara uygun 30 derece eğime sahip olan yastıklardır. Semptomlarda az da olsa hafifleme sağlar.

Reflüde İlaç Tedavisi Nasıldır?

Reflü hastalığı semptomları azaltmak için asitliği düzenleyici yani antiasit ilaçlar, H2 blokerleri, proton pompası inhibitörleri ile mide asitlik derecesi azaltılabilir. Kullanılan ilaçlara rağmen semptomlar hafiflemeyebilir. Reflü hastalığı ilaç tedavisinde hastalar genellikle ömür boyu verilen ilaçlarını kullanmalıdır. Bu tür durumlarda hem doktor hem de hastanın kararı ile sürekli ilaç kullanmak istemeyen hasta cerrahiyi tercih edebilir.

Hamilelikte Reflü Nasıldır? 

Hamilelikte kadınlarda mide problemlerine sık sık rastlanabilir. Özellikle mide yanması ve progesteron hormonunun artışı ile birlikte mide kapağının gevşemesine sebep olabilir. Ayrıca plesentanın büyüyerek karın alanını daraltması da bu durumu iyice tetikler. Gebeler beslenmesine dikkat ederek bu durumun rahatsızlığını az da olsa giderebilir.

Çocuklukta Reflü Nasıldır? 

Çocuklarda da sık sık bu hastalık çok sık görülmektedir. Çocuklar içinde genel orana bakacak olursak %15 oranında görülmektedir. Çocuklarda abur cubur özellikle çikolata tüketimi veya hazır paket gıdalar tüketimi veya patates kızartması gibi besinler sık tüketildiği için bunların tüketimine ailenin çok dikkat etmesi gerekir.

Gastrit Nedir?

Gastrit, mide mukozasının yapısının bozulması ve iltihaplanmasıdır. Akut gastrit, toplumda sık rastlanan ve her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Doğru şekilde ve zamanında tedavi edilmez ise ülsere dönebilir. Genellikle yanlış beslenme ile ortaya çıkar. Alkol tüketme, aşırı besin tüketimi, yanlış pişirme yöntemleri, çay, yağlı besinler, yağda kızartılmış besinler, kahve, baharatlı ve acılı besinlerin çok sık tüketilmesi ile tetiklenir ve ortaya çıkar. Beslenmenin dışında kimyasal ürünlerin kontaminasyonu, enfeksiyonlar, toksinler ve bazı alerjik durumlar gastriti tetikleyebilir. Gastrit tedavi edilebilen bir hastalık olarak geçer.

Gastrit Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kusma, kanama, karın ağrısı, ishal, titreme, baş ağrısı, anemi, ağırlık kaybı ve kas krampları ile belirti verir. Kronik hale gelmiş gastriti olan kişilerde ise hiç belirti dahi vermeyebilir. Bu kişilerde sadece karın ağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir